tel1. +48 501 46 48 10 | tel2. +48 517 190 138 | pon-pt w godz. 10:00-18:00
e-mail: info@podrozesylvia.pl

23 kwietnia Dzień Św. Jerzego – najbardziej romantyczne święto w Katalonii!

Co to jest Dzień Świętego Jerzego?

Sant Jordi, czyli św. Jerzy, jest patronem Katalonii, a Diada de Sant Jordi czyli Dzień Św. Jerzego, to święto, które z biegiem lat stało się świętem kultury katalońskiej. Dlatego wiele balkonów w mieście jest ozdobionych senyera – flagą katalońską, podobnie jak przy w innych ważnych świętach narodowych. W rzeczywistości jest to święto kultury i miłości, reprezentowane przez książki i róże. Głównym miejscem spotkań w Barcelonie jest słynna ulica La Rambla, wypełniona aż po brzegi straganami z książkami i kwiatami.

Dlaczego obchodzone jest Święto Sant Jordi?

Św. Jerzy był rycerzem pod rozkazami rzymskiego cesarza Dioklecjana i odmówił prześladowania chrześcijan, więc zginął śmiercią męczeńską poprzez ścięcie głowy. Wkrótce zaczął być czczony jako męczennik i szybko zaczęły się pojawiać legendy oraz fantastyczne opowieści związane z jego osobą…

Walka ze smokiem jest tego dobrym przykładem…

W pewnym mieście na obszarze obecnej Libii zamieszkał smok, który strasznie dręczył mieszkańców. Aby go uspokoić, ludność zamieszkująca miasto obiecała mu, że będą dostarczać dwie owce każdego dnia, aby mogli brać wodę ze źródła, w którym smok zrobił sobie legowisko. Jeśli ich jednak nie znaleziono, w wyniku losowania wybierano młodą dziewczynę, która zostanie kolejną ofiarą. Pewnego razu los chciał, że wylosowana została córka króla. Król błagał o darowanie życia królewnie, jednak nie udało mu się negocjować ze smokiem.

Gdy królewna była już gotowa do złożenia w ofierze, w pobliżu pojawił się rycerz na koniu. Okazało się, że był to Święty Jerzy. Wygrał walkę z bestią po wykonaniu znaku krzyża, a tym samym ocalił życie królewny. Miasto, zachwycone wyczynem rycerza i wdzięczne za pokonanie smoka, przyjęło religię chrześcijańską. Tam, gdzie po walce spłynęła krew bestii, wyrósł piękny krzew róż.

Legenda o świętym Jerzym i smoku znajduje szerokie odbicie m.in. w barcelońskiej architekturze i sztuce.

Kult św. Jerzego rozprzestrzenił się na ziemiach katalońskich w średniowieczu,  a od 1456 roku jest patronem Katalonii.

Święto Sant Jordi obchodzone jest już od XVI wieku, ale w XIX wieku rozwój ruchu polityczno-kulturalnego znanego jako Renaixença sprawił, że stał się on najbardziej znanym dniem obywatelskim, kulturalnym i patriotycznym w Barcelonie i całej Katalonii.

Jak obchodzony jest dzień św. Jerzego w Katalonii i w Barcelonie?

Zgodnie z katalońską tradycją w dniu 23 kwietnia mężczyźni kobietom wręczają róże, a kobiety mężczyznom darują książki. Stoiska z różami i książkami, które pojawią się na ulicach katalońskich miast, przeżywają wtedy prawdziwe oblężenie. Sant Jordi nazywany jest też katalońskimi walentynkami i rzeczywiście jest to prawdziwe święto miłości.

Dzień ten obfituje w liczne atrakcje dla dzieci i dorosłych, zwłaszcza w Barcelonie. Spektakle, koncerty, spotkania zapowiadane są zwykle z dużym wyprzedzeniem czasowym. Dostępnych jest wiele atrakcji, do których w zwykły dzień nie jesteśmy w stanie zobaczyć, np. w minionych latach organizowano nocne zwiedzanie wnętrza kościoła Sagrada Familia. Casa Batlló – słynne dzieło Antoniego Gaudiego dekorowana jest różami, a wewnętrzny dziedziniec obsypywany jest ich płatkami. Organizowana jest także duża akcja krwiodawstwa. Osoby, które obchodzą swoje imieniny lub urodziny 23 kwietnia mogą za darmo wjechać na taras Kolumny Krzysztofa Kolumba. Udostępnione są również do zwiedzania budynki rządu Katalonii (Palau de la Generalitat). Tego dnia nie brakuje również magii i tajemnic. W różnych częściach miasta organizowane są występy magów oraz iluzjonistów. Program tego dnia dopełnia pokaz sardany (narodowego tańca Katalończyków)  na Plaza de Sant Jaume przy Palau de la Generalitat.

Skąd pochodzi tradycja wręczania róż podczas Święta Św. Jerzego?

Już od XV wieku w Barcelonie organizowano targi róż. Wszystkim kobietom, które 23 kwietnia uczestniczyły we mszy z okazji Dnia Św. Jerzego w podziękowaniu darowano róże. Dziś czerwona róża, symbol miłości pojawia się razem z katalońską flagą i kłosem pszenicy symbolizującym płodność. Co roku prowadzona jest również specjalna sprzedaż róż, z której dochód przeznaczony jest na cele charytatywne.

Dlaczego wręcza się książki z okazji Sant Jordi i skąd pochodzi Międzynarodowy Dzień Książki?

W latach 20 XX wieku Vicent Clavel i Andrés, pisarz i dyrektor wydawnictwa Cervantes, zasugerował zorganizowanie festiwalu promującego książki w Katalonii. Początkowo jego datę wyznaczono na 7 października 1927 roku. 7 października jako Dzień Książki Hiszpańskiej pojawia się również w Dekrecie Królewskim wydanym przez Alfonsa XIII w 1926 roku.

W 1929 roku, w czasie Wystawy Światowej w Barcelonie, księgarze zdecydowali się skrzyknąć i wyjść na ulicę, aby zaprezentować nowości wydawnicze. Akcja ta okazała się wielkim sukcesem i w jej wyniku zdecydowano o przeniesieniu obchodów Dnia Książki na 23 kwietnia. To ważny dla literatury dzień również dlatego, że 23 kwietnia wiąże się z datą śmierci dwóch wielkich pisarzy: Cervantesa i Szekspira.

Sukces tego festiwalu był tak duży, że w 1995 roku Zgromadzenie Ogólne UNESCO ogłosiło 23 kwietnia Światowym Dniem Książki i Praw Autorskich.

Jeśli chcecie zobaczyć piękną Katalonie i odpocząć wypoczywając nad Morzem Śródziemnym zapraszamy na naszą wycieczkę w terminie 26.06. – 06.07.2021 :).

Szczegóły: http://test.podrozesylvia.pl/produkt/hiszpania-francja26-06-06-07-2021/